Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tabyası

Seyit Onbaşı, 18 Mart Çanakkale Muharabeleri'nde Mecidiye Tabyası'nda 3 numaralı topun başındaydı. Tabyada 25*35'lik uzun menzilli toplar mevcuttu. Seyit Onbaşı 215okka/276kg ağırlığındaki topu kaldırmıştır. Ateşlediği top ile Ocean Gemisi'nde tahribat yaratmıştır.

Kilitbahir yakınında Mecidiye Şehitliğinin karşısında bulunan alandaki bu anıt, Seyit Onbaşı’nın anısına yapılmıştır. Seyit Onbaşı Edremit’in Havran-Çamlık (Çamlık Köyü’nün eski adı Manastır’dır.) Köyü’nde 1889 yılında dünyaya gelmiş, 1909 Nisan Ayında askere alındı.

Topçu eri olarak Çanakkale Cephesinde görev aldı.Askerliğinin 6.yılında Çanakkale Şehitliği Gelibolu Mecidiye Bataryasında topçu eri iken 276 kg.lık mermiyi arkadaşı Niğdeli Ali’nin yardımı ile sırtlamış ve bu şekilde topun altı basamağını çıkarak mermiyi topa sürmüş ve ateşlemiştir. Bu atışla Ocean’a isabet eden mermi gemiyi hareketsiz bırakmış ve bir süre sonra da Ocean batmıştır. Bundan sonra Türk Müstahkem Mevkileri Komutanı Miralay Cevad Bey (Alb.Cevat Çobanlı) eliyle Ona onbaşı rütbesini takmıştır.

Mecidiye Tabyası; Çanakkale'nin Çanakkale Şehitliği Gelibolu Yarımadası'nda bulunan tabya 1892 yılında Kilitbahir Kalesi'nin güneyinde Asaf Paşa tarafından yaptırılmıştır. 8 Bonetten ve Alman yapımı 4 adet 24 cm. ,2 adet 28 cm çapında toplardan oluşmaktadır. Çanakkale Savaşı'nda komutanlığını Yüzbaşı Hilmi(Şanlıtop) Bey yapmıştır. Ayrıca bu tabya Seyit Onbaşı'nın 276 kiloluk mermiyi kaldırdığı tabyadır.
Resim Galerisi

Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tabyası