Şehitler Abidesi

Çanakkale Şehitler Anıtı

Eski Hisarlık Burnu üzerindeki Şehitler Abidesi'nin yapımına 1944 yılında, Savunma Bakanlığı'nın açmış olduğu yarışmayla başlanmıştır. Çanakkale Muharebeleri'nde şehit düşen Türk askerleri için, Atatürk'ün boyunun da eklenmesiyle 41.70 metre yükseklikte inşa edilmiştir.

Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale il sınırları içindeki Çanakkale Şehitliği Gelibolu Yarımadası'nda, Çanakkale Boğazı'nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan anıt. 1915 yılında I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşları'nda hayatını kaybeden 253.000 Türk askerin anısına yaptırıldı.

Yapımına 1952 yılında karar verilen ve temeli 17 Nisan 1954 tarihinde atılan anıt 21 Ağustos 1960 günü açılmıştır. Anıt için 1944 yılında yapılan yarışmayı mimar Feridun Kip, Doğan Erginbaş, İsmail Utkular ve mühendis Ertuğrul Barla'nın projelendirdiği eser kazandı.

Aynı zamanda Morto Koyu alanındaki Şehitler Abidesi anıtının bulunduğu geniş tarihi alanda bulunan geniş duvarda ki kabartmalar Atatürk ve Türk Ordusu'nun büyük fedakarlığını göstermek amacı ile inşa edilmiştir ve bu büyük fedakarlığı tasvir etmektedir. Morto Koyu alanındaki Şehitler Abidesi anıtının bulunduğu geniş tarihi alanda bulunmaktadır.
Resim Galerisi

Çanakkale Şehitler Abidesi